Okna w systemie Smart Home — jak je do niego włączyć?
W polskich domach coraz częściej można spotkać systemy Smart Home. Wpływ na ich rosnącą popularność ma zarówno spadek cen urządzeń, stosowanych w ich ramach, jak i wygoda, jaką daje użytkownikom ta technologia. Obecnie wiele osób decyduje się na integrację ze wspomnianymi systemami nie tylko domowych sprzętów, lecz również okien. W jaki sposób można je włączyć w skład inteligentnego domu? I dlaczego warto to zrobić?
Czym jest Smart Home?
Smart Home to termin, odnoszący się do zaawansowanych technicznie systemów, służących do obsługi budynków mieszkalnych. W ich skład wchodzą zwykle:
- różnorodne czujniki (ruchu, położenia, pogodowe, temperatury itd.);
- urządzenia i elementy wyposażenia, które są z nimi połączone;
- system komunikacji (tradycyjny lub bezprzewodowy).
Z punktu widzenia użytkownika ważnym elementem Smart Home jest też oprogramowanie, służące do sterowania całością.
Jak włączyć okna do systemu Smart Home?
Systemy Smart Home mogą być używane m.in. do sterowania oknami oraz ich osłonami (żaluzjami, roletami). Aby było to możliwe, konieczne jest zastosowanie:
- Czujników pozycji. Informują one system o aktualnym położeniu stolarki. Umożliwia to odpowiednią reakcję użytkownika lub uruchomienie konkretnej, zaprogramowanej wcześniej procedury.
- Napędów mechanicznych. Pozwalają one otwierać, uchylać, zamykać i ryglować okna oraz zmieniać pozycję rolet i żaluzji. Rozwiązanie to wymaga znaczącej ingerencji w stolarkę (np. frezowania ramy w celu ukrycia niektórych urządzeń), warto więc pomyśleć o nim już podczas zamawiania usługi wymiany lub montażu okien.
- Okablowania lub innych systemów łączności.
Oczywiście układ taki może być bardziej lub mniej rozbudowany — wszystko zależy od tego, jakie efekty chce uzyskać jego użytkownik.
Co można zyskać dzięki integracji okien z systemem Smart Home?
Najważniejszą korzyścią, wynikającą z włączenia stolarki do systemu Smart Home, jest wygoda — dzięki zaawansowanym rozwiązaniom informatycznym możliwe jest m.in. sterowanie oknami, roletami i żaluzjami z poziomu smartfona lub zaprogramowanie ich działań, na przykład tak, by:
- automatycznie zmieniały pozycję o konkretnej porze dnia;
- współpracowały z systemami klimatyzacji i ogrzewania w celu utrzymywania zadanej temperatury i wilgotności wnętrza.
Ważnym argumentem, przemawiającym za integracją okien z systemem domu inteligentnego, jest też bezpieczeństwo.
Okna w systemie Smart Home — sposób na poprawę bezpieczeństwa
Jak już wspomniano, podstawowym wyposażeniem stolarki, wprzęgniętej w system Smart Home, jest czujnik położenia. Dzięki niemu użytkownik może np. sprawdzić na smartfonie, czy przed wyjściem z domu nie zostawił przypadkiem otwartego okna (jeżeli ma ono siłowniki lub inny rodzaj napędu mechanicznego, możliwe jest również jego zdalne zamknięcie). Oczywiście ta funkcja jest najmniej zaawansowana spośród dostępnych opcji. Oprócz tego możliwe jest m.in.:
- Zaprogramowanie automatycznego zamykania okna w konkretnych warunkach atmosferycznych (np. przy silnym wietrze lub deszczu). Wymaga to instalacji dodatkowych czujników pogodowych, jednak minimalizuje ryzyko uszkodzenia stolarki i zawilgocenia wnętrza domu.
- Samoczynne wietrzenie pomieszczeń po otrzymaniu przez system informacji o obecności w lokalu tlenku węgla lub innych, niebezpiecznych dla zdrowia gazów.
- Skonfigurowanie systemu tak, by informował o próbach sforsowania okna przez osoby niepowołane.
Okna mogą też automatycznie zamknąć się, jeżeli system alarmowy stwierdzi obecność intruza w domu.
Jakie oszczędności można uzyskać dzięki integracji okien z systemem Smart Home?
Korzystanie z systemu Smart Home, obsługującego również okna, może przynieść też szereg korzyści stricte finansowych. Przykładowo sterowanie zacienieniem pomieszczeń (poprzez zmianę pozycji żaluzji lub rolet) pozwala w lecie chłodzić wnętrze bez użycia klimatyzacji, a w zimie — pasywnie dogrzewać dom energią promieni słonecznych. Możliwe jest również:
- automatyczne zamykanie okien po włączeniu klimatyzacji lub ogrzewania;
- dostosowywanie przez system intensywności sztucznego oświetlenia do ilości naturalnego światła, przepuszczanego do wnętrza przez okna i ich osłony.
Każda ze wspomnianych funkcji pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności energii.
Poznaj ofertę okien od OP Invest!
ul. Dojazdowa 11/16
33-300 Nowy Sącz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.