Ciepły a szczelny montaż okien — który wybrać?
Nowoczesne okna pozwalają znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie domu. Należy jednak pamiętać, że stolarka taka wykaże swe walory w pełni jedynie wówczas, gdy zostanie właściwie zainstalowana. Z tego względu obecnie najczęściej stosuje się tzw. ciepły montaż okien. Niekiedy można też spotkać się z innym, podobnym znaczeniowo pojęciem — montażem szczelnym. Na czym polega różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami? I które z nich warto wybrać?
Ciepły montaż okien — co oznacza to pojęcie?
Ciepły montaż okien definiowany jest najczęściej jako taka technika ich osadzania, która pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną całego budynku. Cel ten osiągany jest m.in. poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji. Z zasady składa się ona z trzech warstw:
- wewnętrznej — taśmy paroszczelnej;
- środkowej — pianki;
- zewnętrznej — taśmy paroprzepuszczalnej.
Oczywiście konieczne jest również użycie precyzyjnych technik montażowych: ekipa, która będzie wykonywać prace, musi dokładnie oczyścić ościeża, w których znajdą się okna, a następnie z należytą starannością osadzić w nich stolarkę.
Czym jest szczelny montaż okien?
Szczelny montaż okien jest często utożsamiany z montażem ciepłym. W praktyce jednak pojęcie to rozumiane bywa również niekiedy jako zastosowanie rozwiązań, które mają ograniczyć przepływ powietrza i wilgoci pomiędzy otoczeniem a wnętrzem domu. Tak definiowany montaż szczelny może być więc wykonany za pomocą mniej zaawansowanych technik, obejmujących np. zastosowanie pojedynczej warstwy izolacyjnej. Oznacza to, że nie każdy szczelny montaż okien jest montażem ciepłym, jednak każdy montaż ciepły jest montażem szczelnym.
Ciepły montaż okien w warstwie izolacyjnej
Niektórzy specjaliści za ciepły montaż okien uznają jedynie taki sposób przeprowadzenia prac, w którym następuje wysunięcie stolarki poza lico muru (o 50% lub więcej) i umieszczenie jej — przynajmniej częściowo — w warstwie izolacji termicznej. Pozwala to uzyskać duże oszczędności energii, głównie poprzez eliminację ryzyka wychładzania się glifów (krawędzi ościeży). Rozwiązanie to wymaga jednak zastosowania tzw. konsoli, czyli dodatkowego rusztowania.
Ciepły montaż okien — czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Obecnie ciepły montaż okien stał się w branży stolarki otworowej swoistym standardem. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z zalet tego rozwiązania. Do najważniejszych należą:
- zwiększenie komfortu użytkowania domu (m.in. dzięki ograniczeniu ryzyka zawilgocenia wnętrza);
- eliminacja mostków termicznych i związanych z nimi strat ciepła;
- możliwość wydłużenia żywotności stolarki.
W praktyce ciepły montaż okien jest więc inwestycją, która szybko się zwraca.
Skorzystaj z naszej oferty i zdecyduj się na montaż okien od OP Invest!
ul. Dojazdowa 11/16
33-300 Nowy Sącz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.