Skip to main content

Mostek termiczny – czym jest i jak zapobiec jego powstawaniu w budynkach?

Właściciele domów coraz większą wagę przywiązują do ekonomiki ich eksploatacji. Jednym ze sposobów na jej poprawę jest eliminacja mostków termicznych. W naszym tekście postaramy się omówić związane z tym kwestie.

Co to jest mostek termiczny?

Mostek termiczny to miejsce w zewnętrznych przegrodach budynku, cechujące się zmniejszonym oporem cieplnym. Jego obecność może prowadzić m.in. do:

  • wzrostu kosztów ogrzewania;
  • pojawienia się na ścianach pleśni i grzybów (jest to efekt skraplania się pary wodnej pod wpływem różnicy temperatur);
  • pękania elementów konstrukcji budynku.

Występowanie opisywanego zjawiska może więc prowadzić nie tylko do podniesienia kosztów eksploatacji domu, lecz również do zmniejszenia jego żywotności. Nie bez znaczenia są również skutki, jakie niesie obecność mostków termicznych dla zdrowia — wywołane przez nie zagrzybienie ścian może być przyczyną wielu groźnych chorób.

Gdzie powstają mostki termiczne?

Mostki termiczne mogą powstawać m.in. w miejscach, w których:

  • stykają się elementy zbudowane z materiałów o różnym przewodnictwie cieplnym, np. z betonu i cegły (mówimy wówczas o tak zwanych mostkach termicznych konstrukcyjnych).
  • powierzchnia oddająca ciepło jest większa od powierzchni, która je przyjmuje (z sytuacją taką mamy do czynienia np. w narożach budynku) – mostek termiczny tego typu nazywany jest geometrycznym.

Dla porządku dodajmy, że w literaturze przedmiotu można również spotkać klasyfikację mostków termicznych, biorącą pod uwagę zakres ich oddziaływania. W tym wypadku wyróżnia się mostki liniowe (przyczyną ich pojawienia się może być np. nieciągłość izolacji budynku lub niewłaściwie dobrana jej grubość) i punktowe (powstają one zwykle w miejscach przebicia warstwy termoizolacyjnej przez materiał o wyższym niż ona przewodnictwie cieplnym).

Gdzie powstają mostki termiczne?

Jak wyeliminować mostki termiczne w projektowanym budynku?

Działania zmierzające do eliminacji mostków termicznych powinny zacząć się już podczas projektowania budynku. Specjaliści zalecają na przykład, by wybierać rozwiązania o prostej bryle (ograniczy to ilość geometrycznych mostków termicznych w narożach). Warto również rozważyć redukcję liczby połączeń konstrukcyjnych oraz rezygnację z balkonów, a jeżeli jest to możliwe — również z kominów.

Jak uniknąć mostków termicznych przy wznoszeniu lub termomodernizacji domu?

Aby wyeliminować mostki termiczne, należy też zadbać o prawidłowe wykonanie prac budowlanych.

Największe znaczenie ma:

  • użycie właściwych metod łączenia warstw izolacyjnych;
  • zastosowanie tzw. ciepłego montażu stolarki otworowej.

Szczególną uwagę należy poświęcić izolacji tych miejsc, w których zwykle pojawiają się mostki termiczne — ościeży, nadproży, wieńców i balkonów (specjaliści zalecają, by te ostatnie z każdej strony pokryć materiałami zmniejszającymi przewodnictwo cieplne).

Zdecyduj się na termomodernizację swojego domu lub mieszkania!

Dodaj komentarz


Najpopularniejsze artykuły
Właściciele domów coraz większą wagę przywiązują do ekonomiki ich eksploatacji. Jednym ze sposobów na jej poprawę jest eliminacja mostków termicznych. W naszym tekście postaramy się omówić związan…
Osoby, które decydują się na zakup lub wymianę okien, zwykle zainteresowane są również nabyciem osłon do nich. Ich wybór coraz częściej pada na żaluzje fasadowe. Czym są te produkty? I z czego wyn…
Wybór drzwi wejściowych nie jest kwestią błahą — od tej decyzji zależy bezpieczeństwo domu, jego wygląd, a nawet wysokość rachunków za ogrzewanie. Jakie drzwi zewnętrzne warto wobec tego zainstalo…