Skip to main content

Ciepły próg pod bramę garażową — czy warto pomyśleć o tym rozwiązaniu?

Każdy posiadacz samochodu chciałby zapewne, by jego pojazd służył mu jak najdłużej. Aby tak się stało, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków garażowania — auto powinno być w jego trakcie chronione nie tylko przed bezpośrednimi skutkami opadów atmosferycznych czy wiatru, lecz również przed wilgocią i niską temperaturą. Efekt taki można osiągnąć między innymi dzięki montażowi odpowiedniego progu pod bramę garażową.

Dlaczego szczelność garażu jest tak ważna?

Nowoczesny samochód jest niezwykle wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, podobnie zresztą jak inne, często znajdujące się w garażu rzeczy (rowery, sprzęt do majsterkowania, książki czy narzędzia ogrodnicze). Zaszkodzić może im na przykład:

  • wilgoć,
  • obecność owadów,
  • pył przenikający do wnętrza.

Na pojazd niekorzystnie wpływać też będzie niska temperatura, panująca w miejscu jego przechowywania. Na dodatek może ona rzutować na ekonomikę użytkowania połączonego z garażem budynku mieszkalnego: chłód, przenikający do wnętrza tego ostatniego, przekłada się zwykle na wyższe rachunki za ogrzewanie. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, należy dążyć do nadania bramie garażowej szczelności porównywalnej do tej, jaką mają montowane w domu okna i drzwi.

Ciepły próg garażowy — co to takiego?

Najprostszym sposobem zapewnienia bramie garażowej wysokiej szczelności jest zastosowanie tak zwanego ciepłego progu. Do jego budowy używa się zwykle tworzyw sztucznych i pianki poliuretanowej. Całość powinna zostać uzupełniona uszczelką — specjaliści polecają zwłaszcza te, które zostały wykonane z EPDM.

Uszczelka na próg garażowy z EPDM — dlaczego warto wybrać akurat to rozwiązanie?

EPDM jest materiałem o niezwykłych właściwościach. Cechuje się on między innymi:

  • wysoką wytrzymałością mechaniczną;
  • elastycznością (wykonane z niego elementy łatwo odzyskują kształt);
  • odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wszystko to predysponuje go do zastosowania w miejscach, które narażone są na nacisk, deszcz oraz ekstremalne temperatury. Co oczywiste, próg bramy garażu jest jednym z nich. Dodajmy, że instalacja uszczelek z tego materiału jest stosunkowo prosta.

Jak powinien wyglądać w praktyce montaż ciepłego progu?

Ze względu na fakt, że montaż ciepłego progu garażowego wymaga dużej precyzji — zarówno na etapie pomiarów, jak i samych prac — warto powierzyć to zadanie fachowcom. Oczywiście należy ich odpowiednio nadzorować, zwracając przy tym szczególną uwagę na:

  • wykończenie progu tak, by harmonijnie współgrał on z otoczeniem;
  • skoordynowanie robót — warto na przykład zadbać, by montaż progu miał miejsce przed wyłożeniem podjazdu kostką brukową.

Należy też pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu pozostałych krawędzi bramy garażowej — można użyć do tego celu na przykład dodatkowych uszczelek z EPDM, montowanych na jej brzegach (zabezpieczy to całe pomieszczenie m.in. przed wiatrem i intensywnymi opadami).

Zachęcamy do zobaczenia kilku zdjęć z naszych realizacji montażu ciepłego progu garażowego:

Zapoznaj się z ofertą na bramy garażowe od OP Invest!

Dodaj komentarz


Najpopularniejsze artykuły
Szkło okienne powinno wytrzymywać temperatury sięgające kilkuset stopni Celsjusza. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy szyba pęka po nagrzaniu do znacznie niższego poziomu. Część winy za to mogą …
Montaż rolety można zlecić zarówno na etapie instalacji okien, jak i później, już po wykonaniu prac. W każdym z tych wypadków konieczne będzie zastosowanie takich rozwiązań konstrukcyjnych, które …
Nowoczesne okna pozwalają znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie domu. Należy jednak pamiętać, że stolarka taka wykaże swe walory w pełni jedynie wówczas, gdy zostanie właściwie zainstalowana. Z …